HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
RAK GRUCZOŁU KROKOWEGO 2015

Warszawa, Hotel Belweder ul. Flory 2, 2 lipca 2015 r.



Nowotwory gruczołu krokowego - skala problemu


dr Urszula Wojciechowska, Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie:
Rak gruczołu krokowego jest drugim pod względem częstości diagnozowania rakiem na świecie. Co roku odnotowuje się 1,1 mln nowych przypadków. Zachorowalność wzrosła wskutek wczesnych wykryć tego nowotworu po wprowadzeniu badań PSA. Ten test nie mówi jednak o tempie rozwoju choroby. Lekarze wiążą nadzieje z nowym testem EPCA-2. Pozwala on podzielić chorych na tych, których trzeba leczyć i tych, których można obserwować. Czynnikiem ryzyka w tej chorobie jest przede wszystkim wiek - wykrywa się ją najczęściej po 60, 70 roku życia. Pacjentów przybywa wraz ze wzrostem przeciętnej długości życia - u mężczyzn trwa ono obecnie o 17 lat dłużej niż 50 lat temu.


Rak gruczołu krokowego -diagnostyka morfologiczna. Zrozumieć PSA


dr Krzysztof Antoni Bardadin, Zakład Patomorfologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:
Większość przypadków raka gruczołu krokowego nie daje objawów. Aby go wcześnie rozpoznać, należy poddać się badaniu palcem przez odbyt (DRE), ewentualnie usg przez odbyt (TRUS) oraz zbadać PSA. W przypadku, gdy lekarz zauważy zmiany, wykonywana jest biopsja pod kontrolą usg lub biopsja gruboigłowa. PSA nie jest czynnikiem przesądzającym o chorobie lub jej braku. Istnieje grupa chorych z niskim PSA, u której jednak wykryto złośliwy nowotwór. Klasyfikacja patomorfologiczna na podstawie pobranych podczas biopsji wycinków pozwala określić stopień złośliwości i zaawansowania choroby oraz określić czynnik predykcyjny i prognostyczny.


Przerzutowy rak stercza - chorobą przewlekłą. Studium przypadku


dr hab. n. med. Paweł Wiechno, Klinika Nowotworów Układu Moczowego, Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie:
W przypadkach, gdy rak stercza nie daje przerzutów, stosuje się leczenie radykalne: chirurgiczne lub przez napromienianie. Ewentualnie po leczeniu chirurgicznym pacjent otrzymuje uzupełniającą radioterapię. Natomiast drogą leczenia hormonalnego, choć nie jest ono radykalne, można na długi czas zahamować postęp choroby, czyniąc ją przewlekłą. Wyniki terapii hormonalnej poprawia stosowanie leków, których działanie jest ukierunkowane na receptory androgenowe. Nie wszystkie jednak są w Polsce refundowane.


Wpływ raka gruczołu krokowego na życie mężczyzny i jego rodzina - perspektywa psychoonkologiczna


mgr Bożena Winch, psychoterapeuta - gabinet prywatny, wykładowca Uniwersytetu-SWPS, studia podyplomowe z psychoonkologii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego:
Choroba nowotworowa pociąga za sobą konieczność wielu transformacji w rodzinie. Następują zmiany jej struktury, emocji, celów, wokół których kumulowana jest energia. Na sytuację wpływa spójność rodziny, umiejętności komunikacyjne jej członków, wiek pacjenta i jego rola w rodzinie - np. czy jest jej głównym żywicielem. Nowotworom układu moczowo-płciowego towarzyszy wstyd i brak umiejętności rozmowy - nie tylko o śmierci, ale także o sprawach seksu. Rolą psychologa jest m.in. ułatwienie komunikacji między małżonkami, a także kontaktu chorego i jego rodziny z lekarzem.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix