HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

organizatorzy

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

CHOROBY ZAKAŹNE 2020

NAJNOWSZE DONIESIENIA.


TRANSMISJA LIVE ODBYŁA SIĘ 03 listopada 2020 r.



Choroby zakaźne - sytuacja epidemiologiczna 2020 i prognoz


prof. Iwona Paradowska - Stankiewicz, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH:
Zgony, których przyczynę stanowią choroby zakaźne, w Polsce są powodowane przede wszystkim przez zakażenia Clostridium difficile oraz gruźlicę. Najbardziej rozpowszechnione w Polsce są infekcje żołądkowo-jelitowe oraz górnych dróg oddechowych. Osoby najbardziej narażone to małe dzieci i osoby starsze. Rok 2020 przyniósł zmianę w epidemiologii, polegającą na znaczącym spadku liczby zachorowań na niemal wszystkie choroby zakaźne w stosunku do roku ubiegłego. Jednocześnie nastąpił epidemiczny wzrost zachorowań na COVID-19. Można prognozować, że środki zapobiegawcze, stosowane w ochronie przed koronawirusem, znacznie zmniejszą ryzyko zakażenia pozostałymi chorobami zakaźnymi.


Doświadczenia Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych dobie pandemii COVID-19


prof. dr n. med. Marcin Czech, dr hab. ekon., kierownik Zakładu Farmakoekonomiki, kierownik Zespołu ds. Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Instytucie Matki i Dziecka:
W Polsce obserwuje się bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na COVID-19, co stanowi niezwykle poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Brak jak dotąd specyficznego leku na tę chorobę i można przypuszczać, że szybciej niż taki lek, pojawi się szczepionka. Obecnie pozostają działania ochronne, jak testy, izolacja, dezynfekcja itp., kierowane szczególnie do grup najbardziej narażonych. Takie działania są szczególnie istotne w placówkach ochrony zdrowia, takich, jak Instytut Matki i Dziecka, gdzie zostały one wdrożone na każdym etapie pracy szpitala.


AIDS w dobie pandemii


dr n. med. Maria Jankowska; Poradnia Leczenia Nabytych Niedoborów Odporności, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku:
Pandemia utrudnia zarówno diagnozowanie HIV, jak i leczenie na poszczególnych etapach. Mniej osób odwiedza punkty konsultacyjno-diagnostyczne, a pacjenci z AIDS muszą niejednokrotnie być przewożeni do odległych ośrodków. Tymczasem, jak się ocenia, w Europie 30 proc. zakażonych jest tego nieświadomych i zakaża inne osoby. Dlatego, mimo pandemii, będą prowadzone kampanie profilaktyczne. Mają one dotyczyć nie tylko HIV, ale też innych chorób, przenoszonych drogą płciową. Prowadzone też są projekty, w ramach których diagnostyka HIV jest zintegrowana z diagnostyką HCV i kiły. Ważna jest też profilaktyka przedekspozycyjna, jednak w Polsce nierefundowana.


WZW C 2020


dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, Klinika Chorób Zakaźnych Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie:
Zakażenie HCV jest potencjalnie śmiertelne, bo niesie ryzyko rozwoju marskości i raka wątroby. Spowodowane przez pandemię opóźnienia w diagnozie mogą być groźne, bo progresja choroby nie zawsze następuje w sposób powolny. Celem WHO jest 90 proc. redukcja liczby nowych zakażeń i 65 proc. redukcja liczby zgonów, związanych z HCV. Są jednak wątpliwości, czy uda się to osiągnąć. Szczególnym problemem są zakażenia niewykryte, zwłaszcza w populacjach, do których trudno dotrzeć, np. bezdomnych. Tym bardziej podczas pandemii, która na każdym etapie utrudnia diagnostykę, organizację leczenia, dostęp do lekarza. Tymczasem dzięki szybkim testom i skutecznym lekom droga do sukcesu w terapii zakażeń HCV może być prosta.


SARS CoV-2: przegląd badań nad szczepionką. Fakty i mity dotyczące COVID-19


dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, Katedra Mikrobiologii Lekarskiej Warszawski Uniwersytet Medyczny:
Cały świat czeka na szczepionkę przeciw wirusowi, będącemu przyczyną obecnej pandemii. Prace nad nią trwają w wielu ośrodkach różnych krajów. Bardzo istotne jest jednak, by pogodzić potrzebę szybkiego tempa badań z zapewnieniem zarówno skuteczności, jak i bezpieczeństwa szczepionki. Na temat koronawirusa krąży niestety wiele mitów. Fałszywe informacje mogą być groźne dla życia, np. w sytuacji, gdy spowodują zaniechanie leczenia lub stosowania środków ostrożności. Najwięcej nieuzasadnionych teorii krąży na temat pochodzenia wirusa oraz maseczek ochronnych.


Możliwości leczenia zakażeń SARS-CoV-2


prof. dr hab. Robert Flisiak, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych:
Już w marcu br. pojawiły się wytyczne Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych na temat leczenia zakażeń SARS-CoV-2. Precyzują one dokładnie, jak postępować w różnych stadiach choroby, różniących się od siebie objawami oraz poziomem saturacji tlenowej. Do leków stosowanych na poszczególnych etapach leczenia, należą m.in. remdesiwir, osocze ozdrowieńców, deksametazon czy tocilizumab. U chorych prowadzona jest też tlenoterapia. Być może już wkrótce pojawią się nowe możliwości terapeutyczne - trwa wiele badań na temat poszczególnych leków.


Zakażenia układu oddechowego w dobie pandemii COVID-19


dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, członek Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, ekspert RAISE i OPZG:
Jak co roku jesienią, pojawiły się u dzieci i dorosłych zakażenia dróg oddechowych, w większości powodowane przez wirusy - najczęściej rhinowirusy, wirus RS, wirusy grypy i paragrypy. Ich objawy tylko w pewnym stopniu pokrywają się z prezentowanymi w trakcie zakażenia COVID-19. Leczenie jest zwykle objawowe, również za pomocą preparatów, działających miejscowo, oraz nebulizacji. Badania wykazują, że stosowanie się do zasad higieny w związku z ochroną przed koronawirusem, daje efekt w postaci zmniejszenia liczby sezonowych zakażeń dróg oddechowych. Jednocześnie odnotowano poprawę nastawienia respondentów do szczepień, nie była jednak bardzo znacząca.


Jak sobie radzić z lękiem i niepewnością w czasie pandemii?


dr Tomasz Szafrański, Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie, Klinika Psychiatrii Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego:
W wielu grupach wiekowych czy społecznych wzrosło uczucie lęku i niepewności, spowodowane sytuacją pandemii. Dotyczy to np. osób starszych, ale też nastolatków, pracowników służby zdrowia i wielu innych. Jak sobie radzić? Najważniejsza zasada to dbanie o zdrowie poprzez zdrową dietę, sen i aktywność fizyczną. Należy unikać alkoholu, nauczyć się natomiast technik relaksacyjnych i sposobów rozwijania pozytywnego myślenia. Szczególne wyzwanie to przebywanie w izolacji. Warto wówczas utrzymywać stały rytm dnia. Bardzo ważne dla zdrowia psychicznego jest ograniczenie sobie dopływu bieżących informacji i dbanie o utrzymanie więzi społecznych, choćby wirtualnie.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix