HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
ADM SESJA IX

8 grudnia 2014 r., Hotel Belweder, ul. Flory 2, Warszawa



Wstydliwa choroba: objawy, diagnostyka i możliwości profilaktyki i/ lub leczenie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.
Zapobieganie sezonowym zakażeniom wirusowym: czy szczepienia są uzasadnione?


prof. dr hab. Piotr Fiedor, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM:
Najwyższy odsetek zakażonych wirusem HPV występuje w grupie kobiet w wieku 18-24 lat. Drogi zakażenia to naskórek i błony śluzowe narządów układu moczowo-płciowego i dróg oddechowych. Do czynników ryzyka zakażenia należy m.in. palenie tytoniu, HIV, wielu partnerów seksualnych. Nowotwory związane z tym zakażeniem dotyczą nie tylko szyjki macicy, ale też sromu, pochwy, odbytu, prącia oraz głowy i szyi. Profilaktyka pierwotna to szczepienia, a wtórna - badania skriningowe. Szczepienia przedłużają życie - nie brak dziś na to dowodów. Wątpliwości co do ich stosowania wynikają głównie z niewiedzy, a objawy uboczne ze złego zakwalifikowania pacjenta do szczepienia. Warto też pamiętać, że skuteczność szczepionki zmniejsza się wskutek jej niewłaściwego przechowywania, o czym pacjenci nie wiedzą.


Co należy wiedzieć na temat zakażenia wirusem Ebola i jak postępować.


prof. dr hab. Piotr Fiedor, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM:
Drogą zakażenia wirusem Ebola są wydzieliny ludzkie i zwierzęce, a jego rezerwuarem występujące w Afryce owocożerne nietoperze. Obecnie nie istnieje ani szczepionka, ani lek skuteczny w przypadku tego zakażenia. Nie ma bowiem na razie dowodów, że odnotowane przypadki wyzdrowień były efektem zastosowania mieszaniny trzech przeciwciał. Trwają intensywne badania zarówno nad tym, jak i nad innymi lekami oraz ewentualną szczepionką. Prowadzone są m.in. na dzieciach w Afryce. Ich wyników można spodziewać się w pierwszym kwartale 2015 r.


Polineuropatia - urozmaicona grupa zaburzeń nerwów obwodowych. Przyczyny, objawy i leczenie.


Jerzy Jarosz, Hospicjum Onkologiczne w Warszawie i Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN:
Ból neuropatyczny, którego doświadcza 7-8 proc. populacji, jest powodowany uszkodzeniem lub dysfunkcją układu nerwowego. Dzieje się tak w wyniku urazu lub czynnika toksycznego. Polineuropatia występuje często w przebiegu cukrzycy, alkoholizmu, przy niedoborze witaminy B12. Wiąże się też niekiedy z leczeniem nowotworów, np. szpiczaka. W leczeniu bólu neuropatycznego niewielka jest skuteczność środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe. Pierwszym działaniem powinno być jednak, jeśli to możliwe, usunięcie przyczyny bólu, czyli np. leczenie cukrzycy.


Najbardziej obiecujące kierunki w leczeniu chorób hematologicznych


dr hab. Grzegorz Władysław Basak, WUM, Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych:
Ostatnie lata przyniosły przełom w leczeniu przewlekłych chorób hematologicznych, jak przewlekła białaczka limfocytowa, ostra białaczka limfoblastyczna, szpiczak plazmocytowy i chłoniak Hodgkina. Efektem stosowania nowych leków, działających w sposób wyselekcjonowany i kojarzenia ich w terapii jest przedłużenie życia wolnego od choroby u wielu pacjentów. Szczególne nadzieje w leczeniu białaczki daje modyfikacja genetyczna limfocytów T, dzięki czemu pobudza się je do trwałej obrony przed chorobą. Z kolei obiecującą strategią przeszczepiania komórek macierzystych od dawców haploidentycznych jest podawanie chemioterapii po transplantacji.


Wybór mniejszego zła - powikłania po transplantacji


dr hab. Grzegorz Władysław Basak, Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM:
Wbrew ogólnej opinii, transplantacje nie są dla chorych idealnym, choć często jedynym wyborem. Brak jednak wiedzy o powikłaniach, jakie po nich następują. Mimo że celem zabiegu jest pełny powrót pacjenta do zdrowia, śmiertelność rośnie w miarę upływu lat, jakie mijają od przeszczepu. Do powikłań należą wszelkie objawy uboczne stosowanej wraz z przeszczepem chemioterapii i innych leków. Ogromny problem stanowi też choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi w postaci ostrej lub przewlekłej. Następują również nawroty choroby zasadniczej. Powikłania są tym poważniejsze, jeśli dokonuje się ich u osób starszych, z chorobami współistniejącymi, co zdarza się coraz częściej. Dlatego istnieje potrzeba utworzenia sieci opieki potransplantacyjnej.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix