HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

organizatorzy

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

ENDOKRYNOLOGIA 2019

Rezydencja Belweder Klonowa, ul. Flory 2, Warszawa, 14.05.2019 r.



Układ wewnątrzwydzielniczy w skrócie. RDTL - dostęp do terapii na przykładzie raka tarczycy


prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała, Oddział Kliniczny Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu:
Ryzyko raka tarczycy zależy m.in. od stopnia zaopatrzenia w jod. Sprzyja mu też zanieczyszczenie środowiska oraz wcześniejsza radioterapia. Jedną z jego postaci jest rak rdzeniasty, wykrywany najczęściej w momencie, gdy daje już przerzuty do innych narządów. Do diagnostyki tej choroby należy m.in. usg, biopsja i oznaczenie stężenia kalcytoniny. Leczenie polega na usunięciu tarczycy i węzłów chłonnych, a gdy to nie wystarcza, na zastosowaniu inhibitorów kinazy tyrozynowej. W Polsce te leki są dostępne jedynie drogą terapii ratunkowej.


Diagnostyka obrazowa w endokrynologii


dr hab. n. med. Jarosław B. Ćwikła, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Katedra Kardiologii i Kardiochirurgii, Collegium Medium:
W diagnostyce endokrynologicznej potrzebna jest nie tylko lokalizacja zmiany chorobowej, ale też ocena jej metabolicznej aktywności. Precyzyjne anatomiczne jej zlokalizowanie i różnicowanie patologicznej tkanki umożliwia badanie PET+CT. Nowotwory neuroendokrynne są wykrywane coraz częściej, ciągle jednak nie jest to łatwe ze względu na ich heterogenność i długi okres bezobjawowy. Stąd potrzeba edukacji i świadomości tego problemu wśród lekarzy.


Historia pacjenta - życie z chorobą przewlekłą


Joanna Charchuta, Stowarzyszenie Łąka Motyli:
Pacjentka jest przykładem osoby, u której rak tarczycy wystąpił po uprzednim leczeniu innego nowotworu. Stanowi jednocześnie świadectwo tego, że nowoczesne leczenie pozwala pacjentom na prowadzenie normalnego życia, również zawodowego. Rak staje się dzięki temu chorobą przewlekłą. Jednak utrudnienia w dostępie do leku generują ciągły stres zarówno u chorych, jak i u lekarzy. Stowarzyszenie Łąka Motyli stara się rozpowszechniać informacje przydatne dla pacjentów i służyć im wsparciem.


Osteoporoza 2019


prof. dr hab. med. Ewa Marcinowska - Suchowierska, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Zakład Geriatrii i Gerontologii, Warszawa, Narodowa Rada Rozwoju przy Panu Prezydencie Rzeczpospolitej Polski:
Kiedy rozpocząć profilaktykę osteoporozy, a kiedy konieczne jest leczenie? Wynik densytometrii to nie jedyny przesądzający o tym parametr. Ważne są również czynniki, wynikające ze stylu życia i historii rodzinnej pacjenta, które należy wziąć pod uwagę przy zastosowaniu kalkulatora FRAX. Problemem - nie tylko polskim - jest brak leczenia osób po złamaniach osteoporotycznych oraz brak monitorowania efektów leczenia, jeśli zostało wdrożone. Indywidualizacja terapii, uwzględniająca m.in. jej skutki uboczne, pomogłaby w uzyskaniu większej skuteczności leczenia.


Endokrynologia w systemie ochrony zdrowia


Dariusz Puławski, Health Project Management:
Endokrynolodzy w Polsce to rekordziści wśród lekarzy specjalistów, jeśli chodzi o długość czasu oczekiwania na wizytę u nich. Dlaczego tak się dzieje? Nie jest to wcale łatwe do wytłumaczenia. Liczba endokrynologów w Polsce na tle innych specjalności medycznych nie jest wcale mała. Być może część pacjentów niepotrzebnie zostaje skierowana do endokrynologa przez lekarzy rodzinnych. Pomóc mógłby ich powrót do podstawowej opieki zdrowotnej.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix