REUMATOLOGIA 2015

16 czerwca 2015 r. Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8 w Warszawie

Wczesne zapalenia stawów - raport Instytut Reumatologii - Post EULAR - inne aktualności w reumatologii

prof. dr  hab. Brygida Kwiatkowska, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Dyrektor d. s. Klinicznych, Instytut Reumatologii:
Reumatyczne choroby zapalne pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie, a większość chorych jest w wieku produkcyjnym. Sukces leczenia zależy od wczesnej diagnozy. Między wystąpieniem pierwszych objawów a rozpoczęciem leczenia powinno minąć nie więcej iż 12 tygodni. Jednak w Polsce taki termin jest dotrzymany zaledwie w stosunku do 10-20 proc. chorych. To skutek błędów systemowych oraz braku świadomości lekarzy i społeczeństwa. Brak szybkiego i skutecznego leczenia generuje koszty, związane z odejściem pacjentów z rynku pracy i pobieraniem przez nich rent, a także skróceniem życia wskutek powikłań.

Sytuacja pacjentów z chorobami reumatycznymi 2015

Monika Zientek, Stowarzyszenie  "3majmy się razem":
Organizacje pacjenckie nie zgadają się na dalsze funkcjonowanie programów lekowych i postulują, aby nowoczesne leki biologiczne były dostępne w aptekach i wydawane na receptę, wystawioną przez lekarza specjalistę. Chodzi o to, by pacjent mógł przyjmować je w domu, a nie wyłącznie w szpitalu. Ministerstwo Zdrowia uzasadnia istnienie programów lekowych w reumatologii koniecznością kontroli nad wydatkami. Tymczasem pacjenci reumatologiczni wskazują, że wydatki na programy lekowe w tej dziedzinie rosną.

Ustawa o zdrowiu publicznym - nowe rozwiązania także dla reumatologii?

Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego:
Reumatologia została wymieniona w Narodowym Programie Zdrowia, trwającym do roku 2015. W dokumencie tym nie było jednak określonych środków na realizację tego programu. Nie ma też obecnie danych, weryfikujących wykonanie zawartych w programie zadań. W projekcie ustawy o zdrowiu publicznym nie wspomina się o reumatologii, choć wymieniane w nim zadania znajdują zastosowanie również w tej dziedzinie medycyny. Udziału jej przedstawiciela nie przewiduje się w składzie Rady do spraw Zdrowia Publicznego, która miałaby powstać.

Metody finansowania i wydatki na leczenie chorób reumatycznych w Polsce

Paweł Nawara, Etmek - Etyka Medycyna Ekonomia:
W reumatologii nie istnieje skoordynowana opieka regionalna. Kolejny problem to brak pakietu rehabilitacyjnego, przeznaczonego dla tej konkretnej dziedziny. Skomplikowany jest system rozliczania świadczeń. Między województwami istnieją znaczne różnice w finansowaniu leczenia szpitalnego oraz poradni specjalistycznych, po części zależne od infrastruktury w poszczególnych regionach. Szansą na zmianę tej sytuacji mogłyby stanowić mapy potrzeb zdrowotnych.