HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
RAK PŁUCA 2014

16 września 2014 r., Polska Agencja Prasowa, ul. Bracka 6/8, Warszawa



Rodzaje nowotworów płuc, częstość występowania - epidemiologia i czynniki ryzyka


dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski, Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej, Centrum Onkologii-Instytut:
Osoby, które chorują na raka płuca, to w 90 proc. aktualni lub byli palacze. Nowotwory zależne od tytoniu to także m.in. rak tchawicy, krtani, gardła, pęcherza moczowego, nerki, żołądka. Co roku w Polsce na raka płuca zapada 21-23 tys. osób. Podstawą do rozpoczęcia leczenia jest rozpoznanie histopatologiczne, dzięki któremu można ustalić typ nowotworu i dostosować do niego sposób postępowania. Najlepsze efekty daje leczenie operacyjne, jednak tylko 10-15 proc. chorych można leczyć w ten sposób.


Klinika - objawy i rozpoznanie


dr Piotr Rudziński, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc:
Jak spowodować, aby więcej chorych miało możliwość skutecznego leczenia operacyjnego raka płuca? Im wcześniej wykryty, tym większa szansa na to. W diagnostyce stosuje się m.in. bronchoskopię, tomografię komputerową, scyntygrafię kości, wziernikowanie śródpiersia, biopsję przezoskrzelową (EBUS). Metoda PET nie zawsze daje wiarygodne wyniki. Do zwiększenia liczby chorych poddawanych operacji, a więc takich, u których wcześnie wykryto zmiany w płucach, służy badanie skriningowe tomografią niskodawkową. Wykonuje się je w powiatach, gdzie według Krajowego Rejestru Raka Płuca przeprowadza się szczególnie mało operacji. Ten program przynosi efekty.


Najważniejsze wyzwania w zakresie diagnostyki histopatologicznej i molekularnej w onkologii AD 2014


prof. hab. n. med. Paweł Krawczyk, Katedra i Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie:
W zakresie zapadalności na raka płuca oraz jego leczenia nastąpiły zmiany. Nowe nawyki dotyczące palenia powodują inne niż dotąd nasilenie występowania określonych typów tego nowotworu. Tym samym wzrosła rola czynników genetycznych w tej chorobie. Pojawiły się terapie uwarunkowane molekularnie i nowe metody diagnostyki, jak EBUS. W immunohistochemii stosuje się obecnie przeciwciała monoklonalne do oznaczania podtypów raka. Przyszłością diagnostyki może być tzw. płynna biopsja, czyli badanie komórek krążących we krwi obwodowej, a perspektywą leczenia - dopasowanie leku do mutacji genu.


Postępy w terapii raka płuca


dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej, Centrum Onkologii-Instytut:
60-70 proc. przypadków raka płuc jest wykrywanych w stadium zaawansowanym. Stosuje się wówczas leczenie paliatywne, które obecnie polega nie tylko na łagodzeniu objawów choroby, ale pozwala na poprawę jakości życia, a także jego wydłużenie. Dobre efekty dla określonej grupy chorych dają inhibitory kinazy tyrozynowej. Jednak powinno być nimi leczonych 10 razy więcej chorych, niż obecnie. Tymczasem nie wykonuje się badań molekularnych, również z powodu braku świadomości u lekarzy. Badania kolejnych nowych leków pozwalają na ustalenie czynników predykcyjnych dla ich stosowania.


Koszty społeczne i systemowe raka płuca


Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego:
Impulsem do wprowadzenia nowych regulacji dotyczących leczenia onkologicznego był ubiegłoroczny raport NIK, z którego wynikało, że czas oczekiwania pacjentów na świadczenia znacznie się wydłużył. Jednak wchodzące obecnie w życie projekty, dotyczące pakietu onkologicznego, budzą szereg wątpliwości co do szczegółowych rozwiązań. M.in. chodzi o dokładne określenie, jakich będą dotyczyć jednostek chorobowych (czyli co jest faktycznie nowotworem złośliwym). Kim konkretnie będzie koordynator procesu leczenia? A przede wszystkim, jakie będą źródła finansowania nowych rozwiązań.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix