HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

organizatorzy

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
ZIMOWA AKADEMIA PULMONOLOGII 2015

CZY MOŻNA ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA Z POCHP?

Centrum Prasowe Foksal, Warszawa, 16 grudnia 2015 r.



Sonda uliczna: Co to jest POChP?



Większość przypadkowych osób, zapytanych na warszawskiej ulicy, co to jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, odpowiada: "nie mam pojęcia", "nie zajmuję się takimi sprawami". Zaledwie kilka osób skojarzyło ten skrót z chorobą płuc, a jeszcze mniej potrafiło go rozwinąć. Dotyczy to najczęściej respondentów, którzy mają chorego na POChP w rodzinie.


POChP - Rzeczywistość pacjentów. Raport PBS


Rafał Treichel, PBS:
Najczęstsza dolegliwość, wskazywana przez chorych na POChP, to duszność w czasie wysiłku. Diagnoza stawiana jest zwykle późno - w stadium zaawansowanym, a choroba wykrywana przypadkowo. Większość chorych ma świadomość, że jej przyczynę stanowi palenie przez nich tytoniu i że choroba oznacza przedwczesną starość. Wiele do życzenia pozostawiają relacje między pacjentami a lekarzami. Z jednej strony lekarze często nie okazują empatii, z drugiej - pacjenci nie stosują się do zaleceń, przede wszystkim nie rezygnują z palenia. Nie potrafią też prawidłowo używać inhalatorów, choć uważają je za najwygodniejszą formę podania leku.


Dlaczego płuca chorują?


dr Piotr Dąbrowiecki, Poradnia Specjalistyczna, Wojskowy Instytut Medyczny, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP:
Ok. 2 mln Polaków choruje na POChP, z czego tylko 400 tys. jest tego świadome. Na tę chorobę zapada co trzeci palacz tytoniu, może ją też mieć 30 proc. niepalących z powodu zanieczyszczeń w powietrzu. Inne poważne choroby płuc to astma oskrzelowa, nowotwory, zapalenie płuc i gruźlica. Objawy, z którymi trzeba zgłaszać się do lekarza, to przewlekły kaszel, ból, duszność i"krwioplucie. Należy poddawać się badaniom profilaktycznym, zwłaszcza jeżeli choroby płuc występowały w rodzinie lub gdy jesteśmy narażeni na szkodliwe czynniki.


Co widać w różnych metodach diagnostycznych: Badanie podstawowe: oglądanie, obmacywanie i osłuchiwanie, spirometria, badanie RTG, gazometria, rezonans, BAL i inne.


Prof. dr hab. Stefan Wesołowski - dyrektor medyczny Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc:
Najpowszechniejsze badanie diagnostyczne płuc to radiogram przeglądowy, czyli rentgen klatki piersiowej. Służy ono m.in. stwierdzeniu obecności guza i jego ocenie przed zabiegami operacyjnymi. Inne ważne badania to różne rodzaje tomografii komputerowej, stosowanej przede wszystkim w diagnostyce raka płuca, i rezonans magnetyczny. Badanie ultrasonograficzne stosuje się w celu zobrazowania obecności płynu w jamie opłucnowej oraz w diagnostyce obwodowych guzów płuca i obwodowych węzłów chłonnych. Lekarz ma do dyspozycji również bronchoskopię, podczas której można pobrać wycinek lub wymaz oraz badania czynności płuc, jak spirometria czy pletyzmografia.


Leczenie POChP - czy jest szansa na zatrzymanie postępu choroby?


prof. dr hab. med. Ryszarda Chazan, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Pulmonologii i Alergologii, Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie:
Pierwsze objawy POChP pojawiają się zwykle, gdy nastąpiła już utrata 40 proc. powierzchni oddechowej płuc. Chorych przybywa wraz ze starzeniem się społeczeństwa. POChP to choroba ogólnoustrojowa: sprzyja chorobom układu sercowo-naczyniowego, powoduje m.in. depresję, osłabienie mięśni, niedokrwistość. Nie da się wyleczyć POChP, ale można spowolnić przebieg choroby nie paląc, będąc aktywnym fizycznie, zapobiegając infekcjom drogą szczepień. Poddawanie się spirometrii umożliwia wczesną diagnozę i szybkie rozpoczęcie leczenia. Nie wszystkie nowoczesne leki rozkurczające oskrzela są w Polsce dostępne.


Rozmowa z pacjentem: POChP. Jak nie poddawać się chorobie. Zaproszenie do "pokoju pacjenta"- gdzie będzie można zobaczyć, jak żyją pacjenci z POChP


Medyczny Program Edukacyjny:
Co roku w Europie 500 tys. osób umiera z powodu POChP. Choroba, powodując duszność podczas wysiłku, a z czasem również w trakcie spoczynku, prowadzi do inwalidztwa. 75 proc. chorych odczuwa ograniczenia w życiu codziennym. Pacjent, występujący w filmie, choć nie jest tak sprawny, jak przed zachorowaniem, stara się żyć aktywnie i kontynuować swoje pasje. Radzi wszystkim chorym rzucić palenie i podkreśla rolę dobrej współpracy z lekarzem i jego zaangażowania.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix