HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

organizatorzy

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
NEUROLOGIA 2016

Rezydencja Belweder Klonowa, ul. Flory 2, Warszawa, 22 listopada 2016 roku (wtorek)



Choroba Alzheimera


prof. hab. n. med. Maria Barcikowska, Kierownik Kliniki Neurologii CSK MSWiA w Warszawie, Polska Rada Mózgu:
Według orientacyjnych danych osób z otępieniem jest w Polsce ponad 500 tys., z czego 310 tys. cierpi na chorobę Alzheimera. Te liczby ciągle rosną wraz z długością życia społeczeństwa. Choroba Alzheimera charakteryzuje się długim okresem bezobjawowym. Istnieją możliwości przedłużenia go: leczenie nadciśnienia, kontrola cukrzycy, aktywność fizyczna i intelektualna. Pojawiają się także możliwości podawania leków, które powstrzymują odkładanie się w mózgu toksycznych białek. Aby rozpoznać, kto ich potrzebuje, można zastosować określone biomarkery. W niektórych krajach liczba osób z chorobą Alzheimera zaczyna już spadać dzięki profilaktyce i nowym możliwościom leczenia.


Opieka koordynowana w stwardnieniu rozsianym


Urszula Jaworska, Fundacja Urszuli Jaworskiej:
Mimo że już powstał model skoordynowanej opieki w stwardnieniu rozsianym, samorządy nie są jeszcze gotowe do jego wdrażania. Na ich szczeblu potrzeba nie tylko środków finansowych, ale także edukacji, poprawiającej świadomość problemu. Tymczasem zaledwie w 30 proc. ankietowanych ośrodków działają poradnie dla osób z SM. Nie zatrudniają one jednak wszystkich potrzebnych specjalistów. Nie wykorzystuje się w nich systemów informatycznych, pacjenci są zbyt często hospitalizowani.


Padaczka


prof. hab. n. med. Joanna Jędrzejczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii, Klinika Neurologii i Epileptologii CMKP:
Na padaczkę cierpi 0,8 proc. dorosłych Polaków. 36 proc. z nich nie pracuje, a 39 proc. twierdzi, że choroba ich ogranicza. Nawet te osoby, które rzadko doświadczają napadów choroby, odczuwają lęk przed nimi, co powoduje ich niechęć do aktywności poza domem. W leczeniu padaczki dominują leki starej generacji, mimo że dostępnych jest coraz więcej nowych, o lepszym profilu farmakokinetycznym. Również i w tej chorobie potrzebna jest kompleksowa opieka ambulatoryjna i ułatwienie dostępu chorego do badań diagnostycznych i konsultacji lekarskiej.


Choroba Parkinsona


dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak - specjalista neurolog, ekspert z zakresu DBS, Specjalistyczna Praktyka Neurologiczna - Katowice:
W Polsce na chorobę Parkinsona cierpi 70-100 tys. osób. Jej etiologia nie została do końca poznana. Najbardziej spektakularnym objawem choroby jest drżenie, jednak głównym - spowolnienie ruchowe i myślowe. Poszukuje się markerów, które pozwoliłyby zdiagnozować chorobę na wczesnym etapie - należy do nich ocena siatkówki oka. Stosowane w chorobie Parkinsona leki działają krótko, stąd potrzeba rozwiązań, zapewniających stałe podawanie dopaminy. Jednak w Polsce refundowana jest tylko metoda DBS. Nastąpiła zmiana w podejściu do rehabilitacji ruchowej w tym schorzeniu: uważa się obecnie, że powinna być prowadzona równolegle z farmakoterapią.


Choroba Parkinsona - perspektywa pacjentów


Wojciech Machajek, Fundacja Parkinsona:
Pacjenci i ich rodziny odczuwają chorobę Parkinsona jako schorzenie ciała i duszy. U pacjentów często rozwija się depresja. Istotną sprawą dla pacjentów jest utrzymanie aktywności życiowej. Wokół chorego powinno się stworzyć wspólnotę, złożoną nie tylko z opiekunów, ale też lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeuty, dietetyka. Najważniejszy problem to jednak brak dostępności do nowoczesnych metod leczenia. Dla polskich chorych, którzy nie kwalifikują się do metody DBS, nie ma innej oferty, choć takie możliwości są dostępne dla pacjentów z innych krajów środkowej Europy.


Modelowy Samorządowy Program Profilaktyki Wtórnej Udarów


Tomasz Prycel, CEESTHAC:
Zaledwie 20 proc. samorządów realizuje programy profilaktyki zdrowotnej. Nie wszystkie z nich są przygotowane do oceny tych programów przez AOTMiT. Stąd potrzeba udostępnienia im gotowych modeli, które mogłyby wdrażać w całości lub korzystając z poszczególnych elementów. Do takich projektów należy przygotowany przez CEESTHAC program "Udar. Każdy pacjent jest ważny", dotyczący profilaktyki wtórnej udaru. Jego celem jest zmniejszenie liczby powtórnych udarów. Program jest przystosowany do wykorzystania na różnych szczeblach samorządu.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix