HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
RAK PIERSI

Rezydencja Belweder - Klonowa, ul. Flory 2, Warszawa - 25 października 2018 r. roku



Diagnostyka raka piersi


prof. dr hab. Tadeusz Pieńkowski, Kierownik Kliniki Onkologii Szpitala MSWiA w Warszawie, Prezes Polskiego Towarzystwo Badania Raka Piersi:
Postęp w medycynie spowodował rewolucyjne zmiany w leczeniu raka piersi. Należy do nich możliwość mniej inwazyjnego niż dawniej leczenia, czy też stosowanie terapii celowanej. Pacjentki żyją z chorobą wiele lat i to dłuższe życie powinno upływać w dpowiedniej jakości. W Europie ciągle jeszcze nie został zapewniony jednakowy dla wszystkich standard leczenia. Jego wysoką jakość mogą zapewnić ośrodki "breast unit", w których diagnostyka, leczenie i rehabilitacja odbywają się w ramach jednej placówki. Jeden taki ośrodek powinien przypadać na 250/500 tys. mieszkańców.


BRCA1/2, CHEK2, HER + i HER: usystematyzowanie pojęć


lek. med. Dorota Nowakowska, Kierownik Poradni Genetycznej Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie:
Zadaniem diagnostyki molekularnej jest identyfikacja osób z dziedziczną predyspozycją do zachorowania oraz identyfikacja mutacji patogennych w celu personifikacji leczenia. Podstawą do takiej diagnostyki są dane kliniczne oraz wynikające z wywiadu rodzinnego. Dla nosicielek mutacji formułuje się zalecenia dotyczące profilaktyki. W Polsce stwierdza się najczęściej mutację BRCA1, nie stanowimy jednak populacji homogennej, dlatego w części przypadków diagnostyka nie może ograniczać się do podstawowego testu.


Nowoczesne terapie raka piersi - czym dysponujemy


dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie:
Badania nad sposobami leczenia uogólnionego raka piersi koncentrują się obecnie na poszukiwaniu mniej toksycznych terapii, indywidualizacji leczenia i na jak najdłuższej kontroli choroby. Próbuje się w tym celu różnych skojarzeń lekowych, łącząc np. leki hormonalne i cytostatyki. Badane są też nowe leki. Nie ma jednak dotąd konsensusu, w jakim momencie należy je włączać do terapii i w jakiej kolejności stosować. Duże nadzieje wśród nich budzi margetuximab oraz ipatasertib.


Wytyczne w leczeniu raka piersi 2018


dr hab. Renata Duchnowska, Kierownik Kliniki Onkologii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie:
Wytyczne towarzystw naukowych muszą opierać się na wynikach badań o wysokim poziomie dowodów naukowych. Podobnie narodowe zalecenia, uwzględniające strategie poszczególnych krajów. Ich interpretacja zależy natomiast od indywidualnej sytuacji klinicznej, a decyzje powinny być podejmowane przez konsylium. Zalecenia podkreślają znaczenie "breast units" dla skuteczności terapii. Polskie wytyczne zostały po raz pierwszy ujęte w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Mowa w nim m.in. o miernikach oceny diagnostyki i leczenia. Według zaleceń zarówno międzynarodowych, jak i polskich, w pierwszej linii leczenia należy stosować hormonoterapię. W rzeczywistości jednak w Polsce ciągle przeważa toksyczna chemioterapia.


Rehabilitacja


dr Hanna Tchórzewska-Korba, specjalista II stopnia rehabilitacji ruchowej, Kierownik Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii w Warszawie:
Choroba powoduje utratę kondycji psychofizycznej oraz pełnionych ról społecznych. Sposoby na zmniejszenie tych strat to minimalizowanie okaleczenia podczas operacji, dostęp do sprzętu medycznego, rehabilitacja i pomoc psychologa. Również w zaawansowanym stadium choroby pacjentce można pomóc, np. łagodząc ból za pomocą neuromodulacji, kinezyterapii czy krioterapii. Ważne jest także zmniejszanie skutków obocznych leczenia, jak choćby zaparcia.


Aspekty systemowe opieki nad chorymi na raka piersi w Polsce - kluczowe publikacje i raporty


dr n. med. Jakub Gierczyński, MBA, ekspert ochrony zdrowia:
Rak piersi to wielopłaszczyznowa choroba, która stała się problemem cywilizacyjnym. Wszystkie raporty na jej temat zawierają postulaty wydłużenia przeżycia chorych, utrzymania jakości ich życia, adekwatności finansów do potrzeb, ale także wzrostu świadomości społecznej. Według raportu NIK 2018 poprawiły się wskaźniki wykrywalności tego nowotworu, ale nie towarzyszy temu wzrost wskaźnika przeżyć pięcioletnich. Tymczasem nie ma wątpliwości, że koszty związane z utratą produktywności przez chore przeważają nad kosztami leczenia.


Perspektywa pacjentki


debata z udziałem: Anny Kupieckiej - Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej, Agaty Polińskiej - Fundacja Onkologiczna Alivia, Lidii Sufinowicz - Poznańskie Towarzystwo AMAZONKI, Aleksandry Rudnickiej - moderatorka:
Główny postulat, zgłaszany przez pacjentki, to dostęp do europejskich standardów leczenia. System ochrony zdrowia w Polsce nie wychodzi chorym naprzeciw. Np. w niektórych rejonach kraju nie prowadzi się zabiegów oszczędzających ani jednoczasowej rekonstrukcji piersi. Ograniczony jest też dostęp do rehabilitacji. Pacjentki wychodzą ze szpitala bez wiedzy, co mają dalej robić. Długi jest czas oczekiwania na badania genetyczne. W tej sytuacji ważną rolę pełnią organizacje pacjenckie, służące chorym z pomocą i budujące świadomość społeczną.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix