HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
LEKI 2015

Warszawa, Centrum Prasowe PAP, 27 października 2015 r.



Znaczenie przemysłu krajowego dla gospodarki - Raport DELAB Uniwersytetu Warszawskiego


Cezary Śledziewski, Polski Związek Przedstawicieli Przemysłu Farmaceutycznego:
Do roku 2030 spodziewany jest coroczny wzrost zapotrzebowania na leki na receptę w aptekach otwartych o 1,7 proc. (licząc w opakowaniach), zwłaszcza dla osób powyżej 66 roku życia. Będzie to stanowić wyzwanie dla publicznych wydatków na zdrowie. Przemysł farmaceutyczny w Polsce odprowadza co roku 2,5 mld zł do budżetu państwa. Jednak obniżki cen leków, spowodowane ustawą refundacyjną, spowolniły tempo inwestycji w tym sektorze. Trend ten może się utrzymywać i narastać.


Innowacyjne terapie lekowe - wartość inwestycji w nowoczesne leczenie


Katarzyna Połujan, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA:
Inicjatywa Infarmy "Głosuję na zdrowie" to rozpoczęcie dialogu o zdrowiu, rozumianym jako inwestycja, a nie źródło kosztów. Przeznaczanie środków na nowoczesne terapie jest konieczne m.in. ze względu na potrzebę wyrównania różnic między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej. Jednak w Polsce czas od rejestracji przez EMA do wprowadzenia leku onkologicznego wynosi średnio ponad dwa lata, podczas gdy w Niemczech niewiele ponad kwartał. Na 30 onkologicznych leków innowacyjnych tylko dwa są dostępne w Polsce w pełnym zakresie wskazań. Tymczasem obliczono, że leki innowacyjne odpowiadają w 73 proc. za przyrost długości życia.


Trendy na rynku leków. Wpływ aktualnych przepisów na preskrypcję lekarską i postawy lekarzy


Stefan Bogusławski, Sequence HC Partners sp. z o.o:
Ustawa refundacyjna spowodowała, że lekarze częściej przepisują leki pełnopłatne. Po części dlatego, że niektóre z nich straciły refundację, a pacjenci i lekarze chcą kontynuować terapię, a po części z powodu obaw lekarzy przed karami za błędy. Niektóre leki są bowiem refundowane tylko przy określonych wskazaniach. Lekarze przy wystawianiu recept często biorą pod uwagę sytuację materialną pacjenta i w związku z tym proponują mu różne opcje terapeutyczne. Po wejściu w życie ustawy refundacyjnej najbardziej wzrosły koszty leczenia cukrzycy oraz chorób psychicznych.


Praktyczne aspekty dotyczące refundacji w dystrybucji równoległej


Bartosz Michalski, Pharmaceutical and Healthcare Practice Deloitte Legal, Pasternak, Korba i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza sp. k.:
Dystrybucja równoległa jest formą importu równoległego. Jednak związane z nią regulacje prawne budzą wątpliwości, a sposoby ich interpretacji przynoszą skutki ekonomiczne. Niejasne są między innymi zasady nadawania produktowi leczniczemu kodu EAN. Ustawa refundacyjna rozstrzygnęła wątpliwości dotyczące tzw. refundacji ułomnej. Ciągle jednak nie wiadomo, czy importerzy i dystrybutorzy powinni być traktowani jednakowo. Luka prawna powoduje, że z refundacji korzystają podmioty, nie będące formalnie w systemie.


Negocjacje cenowe - zasady i przebieg. Decyzje refundacyjne. Przedłużenie decyzji


Monika Duszyńska, Kancelaria Adwokacka, Law for Lifesciences:
Zasady i przebieg negocjacji cenowych wpływają na decyzje refundacyjne, a tym samym na rynek leków. Budzą jednak wiele zastrzeżeń. Można mieć uzasadnione wątpliwości, czy negocjacje te odbywają się zgodnie z zapisami ustawy. W rzeczywistości nie są one bowiem szukaniem konsensusu dla dobra pacjenta, a sprowadzają się do bezapelacyjnej i często nie uzasadnionej uchwały komisji ekonomicznej. Natomiast wnioskujący o refundację nie ma już prawa do zmiany stanowiska, w tym do ewentualnych ustępstw. Wnioski są często odrzucane jedynie z powodu niespełnienia któregoś z kryteriów.


QALY, RSS i inne aspekty praktyczne decyzji refundacyjnych


Radunka Cvejić, ekspert rynku farmaceutycznego:
Zmiany wskaźnika QALY wraz ze wzrostem PKB nie oznaczają poprawy dostępności leków w Polsce. Przepisy są sztywne, a leki innowacyjne, zwłaszcza onkologiczne i sieroce, rzadko spełniają ich kryteria. Z drugiej strony, samo spełnienie warunku QALY wcale nie gwarantuje refundacji. Dobrym narzędziem w polityce cenowej są instrumenty dzielenia ryzyka w postaci umowy między płatnikiem a producentem. Często jednak stają się jedynie metodą obniżania cen, a nie ułatwiają wprowadzania nowych technologii.


Refundacja apteczna - nowelizacja budżetu NFZ


Robert Zawadzki, Dyrektor Medyczny MAGODENT Sp. z o.o.:
We wrześniu br. nastąpiła zmiana planu finansowego NFZ, polegająca na uwolnieniu rezerwy ogólnej. Środki z tego tytułu zostały przeznaczone na wzrost budżetu refundacyjnego (o 3,48 proc.), pozostawiono także kwotę na leki dotychczas nierefundowane. Zmiana ta nie dotyczy jednak oddziałów NFZ w równym stopniu. W każdym z nich przyrost ten jest różny - największy w województwie wielkopolskim - a w trzech nie nastąpił w ogóle (oddział łódzki, małopolski i podlaski).


Leki w pakiecie onkologicznym


Robert Zawadzki, Dyrektor Medyczny MAGODENT Sp. z o.o.:
Od listopada nastąpi kilka zmian w pakiecie onkologicznym, jednak wiele kwestii pozostaje ciągle nierozwiązanych. Wąskim gardłem systemu są problemy związane z informatyką, a także niskie wyceny diagnostyki. Poza pakietem pozostaje radioterapia paliatywna. Nierozwiązany jest problem finansowania zabiegów, które nie potwierdziły nowotworu. Na świadczeniodawcę, kupującego leki onkologiczne, czekają pułapki, związane z zaburzeniami płynności finansowej oraz przerostem biurokracji. Istotny problem to także znaczne koszty utylizacji resztek cytostatyków.


Rozwiązania legislacyjne dotyczące reklamy leków w systemie brytyjskim i polskim - podobieństwa i różnice


Anna Mirek, CMS:
Definicja reklamy jest bardzo szeroka i obejmuje niemal całą sferę komunikacji, łącznie z artykułami naukowymi, jeżeli wymieniana w nich substancja jest jedyną taką na rynku. W krajach Unii Europejskiej prowadzi się znacznie więcej niż w Polsce postępowań, dotyczących naruszeń prawa w tej dziedzinie. Najczęściej jednak kończą się one ugodą. Jednocześnie np. w Wielkiej Brytanii reklamodawcy mają możliwość jeszcze przed ukazaniem się reklamy zasięgnąć bezpłatnej porady co do jej zgodności z przepisami. Pomaga to uniknąć niezgodności z przepisami.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix