fundacja Film "Uderzyć w czuły punkt - terapia celowana szansą dla pacjentów
    z rakiem płuca."

Co roku na raka płuca zapada na świecie ponad 1,3 mln osób, a umiera około 1,2 mln. To największy zabójca spośród wszystkich nowotworów, głównie dlatego, że już w momencie rozpoznania daje szansę na przeżycie zaledwie 10-15 proc. chorym.

Blisko 85 proc. wszystkich raków płuca stanowią nowotwory niedrobnokomórkowe (NDRP), gdzie leczeniem z wyboru jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Niestety u około 80 proc. chorych na NDRP zaawansowanie choroby lub zły stan ogólny uniemożliwiają przeprowadzenie radykalnego leczenia chirurgicznego.

Tacy pacjenci są leczeni za pomocą metod zachowawczych (radio- lub chemioterapia). W ostatnich latach pojawiła się możliwość tzw. leczenia celowanego za pomocą wyspecjalizowanych cząsteczek, które wybiórczo traktują komórki nowotworowe i blokują ich rozrost. Wielu naukowców w tej metodzie pokłada wielkie nadzieje.

W filmie zrealizowanym przez Fundację im. dr. Macieja Hilgiera na temat możliwości takich terapii wypowiadają się wybitni specjaliści, jak m.in. profesorowie: Jacek Jassem, Maciej Krzakowski, Włodzimierz Olszewski, Witold Zatoński, Roman Kaliszan i Rafał Dziadziuszko.

fundacja ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA FILMU